Bhutan-Barışçıl Ejderhalar Ülkesi

Küçükken dinlediğimiz masallarda hep uzak bir ülke vardı. Bu uzak ülkenin manzarası, doğası, yaşamı hep farklıydı. Şimdiye kadar bu ülkeyi sadece hayal ettik; peki ya gidip görmeye var mısınız? Anca masallarda karşılaşabileceğimiz o tuhaf ülke, Hindistan ve Çin’in arasında, Güney Asya’da bulunan Bhutan.

İngiltere’nin eli, ilk yerleşimin Buz Çağı’nda gerçekleştiği düşünülen bu topraklara kadar uzanmış; Bhutan da 19. yüzyılın ikinci yarısında buna izin vermiş. Daha sonra Hindistan boyunduruğu altına giren ve 1949’da bağımsızlığını kazanan Bhutan, şu anda dış işlerini hala Hindistan’la birlikte yürütüyor. Eşine zor rastlanır bir ülkeye gitmeyi düşünüyorsanız, Bhutan’ı gezi listenizin ilk sıralarına yazabilirsiniz.

Bhutan-3

Gidelim de nasıl gidelim?

30 gün geçerli olacak vizenizi, ülke girişinde alabileceğiniz Bhutan’a gitmek, birkaç yıl öncesine kadar çok zordu. Aslına bakarsanız ülkenin ulaşım konusunda daha yeni yeni yapılanmaya başladığı ve kendini dış dünyaya açtığı söylenebilir. Bhutan’a, Güney Asya ülkelerinden (Hindistan ya da Çin’den geçmek gayet kolay olacaktır) aktarma yaparak ulaşabilirsiniz.

Nereleri gezelim?

Himalaya Dağları’nın doğusunda bulunan, eşsiz manzaralar ve eşsiz bir kültür sunan Bhutan’ı keşfetmek için sabırsızlanıyorsunuz; biliyoruz! Ülkenin her karışı kendinizi bir masalda ya da farkı bir dünyada gibi hissettirse de, Bhutan’da mutlaka görmeniz gereken şehir başkent Thimphu. Yalnız, ülkedeki tek havaalanı Paro kentinde bulunduğundan Thimphu’ya ulaşmak için 1,5 saatlik bir yolculuk yapmanız gerekecek.

 • Thimphu’da gezilecek yerler

Ülkenin en büyük yerleşim birimi olan Thimphu’da farklı bir kültür, eşsiz bir mimari, masallara yakışır manzaralar sizi bekliyor. Şehirde, ülkenin genelinde de olduğu gibi, tapınaklar ön planda. İşte, başkent Thimphu’da görmeniz gereken yerler:

 • National Instute For Zorig Chusum
 • Dochula Pass
 • Buddha Dordenma
 • Tashichho Dzong
 • Choki Traditional Art School
 • The National Memorial Chorten
 • Zangthoperi Lhakhang
 • Stattue of Sakyamuni Buddha
 • Jhomplhari
 • National Folk Heritage Museum
 • Changangkha Lhakhang
 • Motithang Takin Reserve
 • Jigme Dorji National Park
 • Phajoding Monastety

Ne yiyip içelim?

Bhutan’da Hindistan Mutfağı’nın etkilerini açıkça görmeniz mümkün. Pirinç ve çiğ kırmızı biberi hemen hemen her yemeklerinde kullanan Bhutanlıların vejetaryen sayılabilecek yemekleri çoğunlukta. Eti yemeklerinde çok nadir kullanıyorlar. Ülkede tadılması gereken geleneksel tatlar arasında buta ve kule var. Thimphu’da yerel lezzetlere, leziz bir şekilde ulaşabileceğiniz restoranlar ise Bhutan Kitchen ve Gaga’s Restaurant. Bhutan Mutfağı’nın damak zevkinize uymadığını düşünüyorsanız da endişelenmeyin, Thimphu’da birçok mutfağı size sunan restoranlar mevcut.

Nerede eğlenelim?

Thimphu’da eğlenceye doyacaksınız, hiç kuşkunuz olmasın! Şehir, gece hayatı bakımından oldukça hareketli ve kendi geleneksel eğlencelerini size sunuyor. Özellikle canlı müzik yapan mekanlar çok popüler. Farklı bir deneyim yaşayacağınız ve gidebileceğiniz bazı mekanlar arasında ise Mojo Park, All Stars Disco, Buzz Club, Space 34 ve Gravity var.

Nerede konaklayalım?

Thimphu’da konaklama fiyatları çok değişken. Yüksek fiyatlı konaklama seçenekleri olduğu gibi, düşük bir bütçeyle de kendinize güzel bir konaklama imkanı yaratabilirsiniz. Eğer “Konaklama bütçemi düşük tuttum.’’ diyenlerdenseniz, size iyi hizmet sunacak oteller arasındaki Hotel Norbuling, Hotel Gakyil ve Osel Hotel’i ilk tercihleriniz arasına almanızı öneririz.

Alışveriş için nereye gidelim?

Bhutan’da farklı bir alışveriş yapacağınıza emin olabilirsiniz. Ülkenin geleneksel kıyafetleri, el sanatları ve takıları sizi bekliyor. Unutulmaz gezinizi somutlaştırmak istiyorsanız bu alışverişe kesinlikle çıkmalısınız! Ayrıca Thimphu’s Weekend Market ve Centenary Farmers Market gıda ürünleri bulabileceğiniz yerel pazarlar. Bir şey almak istemiyorsanız bile, kültürü tanımanızda yardımcı olacağı kesin.

Bhutan-4

Bunları unutmayın!

 • Ülkede sigara içmek kesinlikle yasak. Sigarayı ancak ve ancak konakladığınız odada içebilirsiniz.
 • Başkent Thimphu’da trafik lambası yok; trafik akışını polisler sağlıyor.
 • Tapınaklara ayakkabıyla girmek yasak olduğu gibi, bazı alanlarda kamerayla görüntü almak ya da fotoğraf çekmek için de izin almanız gerekiyor.
 • Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun aylar; eylül, ekim, mayıs ve hazirandır.

 

Önemli Bilgiler

Başkent: Thimphu

Konuşulan Diller: Dzongka

Para Birimi: Ngultrum

Saat Farkı: +3

Telefon Kodu: +975

 

Summary
Yazı
Bhutan-Barışçıl Ejderhalar Ülkesi
Açıklama
Eşine zor rastlanır bir ülkeye gitmeyi düşünüyorsanız, Bhutan’ı gezi listenizin ilk sıralarına yazabilirsiniz.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.