Belize-Orta Amerika’nın Sade ve Şirin Ülkesi

Bazılarımız kelimelere yüklenerek bazılarımız ise susarak konuşur. Eğer Belize bir insan olsaydı, muhtemelen, susarak konuşanlardan olurdu. Sade yapısı, tarihi ve doğa harikaları onu yeterince iyi anlatırdı, konuşmasına gerek kalmazdı çünkü.

İlk olarak Mayalar’ın topraklarının bir kısmını içinde bulunduran Belize’ye Amerika’nın keşfinden sonra İspanyollar yerleşmiş. Daha sonra bu topraklara gelen İngilizler, ülkeyi sömürgesi haline getirmiş. Uzun yıllar sömürge olarak yaşayan Belize, 1964 yılında bağımsızlığını elde edebilmiş. Orta Amerika’nın en küçük ikinci ülkesi olan bu ülkenin doğal güzelliklerine, kartpostal karesi olabilecek kadar kendine özgü sokaklarına ve yepyeni bir kültüre hazırsanız, Belize hazırlıklarına başlayabilirsiniz!

Belize-5

Gidelim de nasıl gidelim?

Ülkemizden Orta Amerika’da bulunan Belize’ye direkt uçuş bulunmuyor. Ülkeye varabilmeniz için öncelikle Houston’a ya da New York’a gidip oradan aktarma yapmanız gerekiyor. Ülkenin başkenti Belmopan’da havalimanı bulunmadığından, yolculuğunuzun bittiği nokta Belize City oluyor. Yaklaşık 17 saat süren bir uçuştan sonra Belize’ye hoş geldiniz!

Nereleri gezelim?

Ülkenin her sokağını tek tek gezmek isteyeceğinizden emin olsak da Belize’nin mutlaka gezilmesi gereken yeri başkent Belmopan ve eski başkent Belize City’dir. Daha önce ülkeye başkentlik yapan Belize City, çıkan kasırgalardan büyük zarar görünce Belize hükümeti çareyi başkenti Belmopan’a taşımakta bulmuş. “Belmopan’da havalimanı yokmuş. Ben şehre nasıl ulaşacağım?’’ diye sorarsanız, Belize City’den kalkan ve 6 dolar olarak ücretlendirilen otobüsler sayesinde Belmopan’a ulaşmanız mümkün.

 • Belmopan’da gezilecek yerler

1970’li yıllarda yani başkent olması nedeniyle yapılandırılmaya başlanan Belmopan, sakin ve sade bir şehir. Kente giriş yaptığınız andan itibaren bunu anlayabiliyorsunuz. Bu şehir için fazla beklentiye girmemeniz gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Film karesinden sokakları, idari binaları ve doğal güzellikleriyle Belmopan’da görmeniz gereken yerler:

 • Blue Hole National Park
 • Crystal Cave
 • Herman’s Cave
 • Guanacastle National Park

 

 • Belize City’de gezilecek yerler

Belmopan’da giremediğiniz beklentiye Belize City’de girebilirsiniz. Şehir “eski başkent’’ olsa da ülkedeki ağırlığını gerek tarihe tuttuğu aynayla gerekse doğal güzellikleriyle koruyor. Mayalar’ın yaşadığı bu topraklarda gezmeniz gereken çok yer var. İşte onlardan bazıları:

 • The Belize Zoo
 • Museum of Belize
 • John’s Cathedral
 • Grovernment House
 • Old Belize Cultural and Historicak Center
 • Billy Barquiedier National Park
 • Baron Bliss Lighthouse
 • Museum of Nature Artistry
 • Cucumber Beach
 • Altun Ha (şehir merkezinden biraz uzak, Mayaların yerleşim yeri)
 • Caracol Harabeleri (şehir merkezinden biraz uzak, Mayaların yerleşim yeri)

 

Ne yiyip içelim?

Belize Mutfağı, Meksika yemeklerinden Maya yemeklerine kadar birçok mutfaktan etkilenmiş. Ülkede özellikle deniz ürünleri, tavuk, fasulye ve pirincin yeri ayrı. Belize’nin deneyebileceğiniz yerel arasında ise dukunu, gamache, boil-up, conch fritter, taco vendor, tamales ve tortilla yer alıyor. Bu lezzetleri Belmopan’da Amigo’s Restaurant &Bar’da, Belize City’de ise Belize Yogert’te deneyimleyebilirsiniz.

Nerede eğlenelim?

Nüfusu az olan bu sakin ülkede gece hayatı pek gelişmemiş. Özellikle Belmopan’ın sokaklarında gece gezen birini bile bulmakta zorlanabilirsiniz. Belize City, Belmopan’a oranla bu konuda da daha gelişmiş bir şehir. Gece eğlencesinin dışında, ülkede katılabileceğiniz doğa turları ve spor aktiviteleri de eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayabilir.

Nerede konaklayalım?
Ülkenin bu konuda da çok ileride olduğunu söyleyemeyeceğiz. Belize City’de daha konforlu ve daha şık konaklama seçenekleriyle karşı karşıyayken Belmopan bu konuda da yine biraz öksüz kalıyor. Başkent Belmopan’da konaklayabileceğiniz başlıca oteller; Belmopan Bed and Breakfast, Hacienda Tropical Guest House ve Banana Bank Lodge & Jungle Horseback Adventures. Dediğimiz gibi Belize City’de daha çok alternatifiniz var. Radisson Fort George Hotel and Marina, Chateau Caribbean ve Ramada Belize City Princess Hotel bu alternatifleri kullanabileceğiniz olağanüstü konaklama noktaları.

Alışveriş için nereye gidelim?

Ülkede hediyelik eşyalar alabileceğiniz farklı dükkanlar mevcut. Angelus Pres, ülkeye özgü hediyelik eşya, kitap ve Belize biblolarını bulabileceğiniz önemli bir nokta. Bunun dışında, Belize, farklı meyvelerden yapılan şaraplarıyla da ünlü. Bu şaraplar da sevdikleriniz için güzel bir hediye çeşidi olabilir.

Bunları unutmayın!

 • Kasım ayı, Belize’de kasırga ayı olarak biliniyor. Bu nedenle tatil planınızı bu ay dahilinde yapmamanızı öneririz.
 • Belize’de hırsızlık sıkça karşılaşılan bir durum olduğundan değerli eşyalarınıza dikkat etmekte yarar var.
 • Ülkede şebeke suyu yerine şişe su içmenizi öneririz.
 • Aralık ve nisan ayları arası, ülkede tatil yapmak için en uygun dönem.

Önemli Bilgiler

Başkent: Belmopan

Konuşulan Diller: İngilizce, Creole

Para Birimi: Belize Doları

Saat Farkı: -9

Telefon Kodu: +501

 

Summary
Yazı
Belize-Orta Amerika'nın Sade ve Şirin Ülkesi
Açıklama
Eğer Belize bir insan olsaydı, muhtemelen, susarak konuşanlardan olurdu. Sade yapısı, tarihi ve doğa harikaları onu yeterince iyi anlatırdı.
Yazar
Etiketler

“Belize-Orta Amerika’nın Sade ve Şirin Ülkesi” için bir cevap

 1. Sun-y diyor ki:

  Belize Şahane muhtesem..gormeyi cok cook isterdim…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.