Belgrad’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Dün eski Yugoslavya’nın bugün ise Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad’ı bir anlatmaya başlarsak anlattıklarımızdan bir kitap çıkabilir hiç kuşkusuz ama tarihin tozlu sayfalarının en dibine inmeye pek niyetimiz yok. İstanbul ve Atina ile birlikte Avrupa’nın en eski şehirleri arasına adını yazdıran Belgrad’da sizi keyifli ve huzurlu bir maceranın beklediğini içtenlikle belirtmeden geçmeyelim. Peki batı ve doğunun müthiş sentezini sunan bu Balkan şehrinde mutlaka görülmesi gereken yerler nereleridir? İşte cevabı!

 

Kalemegdan

Belgrad’a iner inmez şehri şöyle bir kucaklamak istiyorsanız adresiniz kesinlikle Kalemegdan olmalı. Sava ve Tuna nehri manzarasına eşlik eden yeşil ağaçlar bir rüya da gibi hissetmenize neden olacak bizden söylemesi. Girişin ücretsiz olduğu bu noktada bir de açık hava Savaş Müzesi bulunuyor. Eğer ilkbahar ya da yaz ayları rotanızda Belgrad varsa çimenlere uzanıp, müzik yapan gençleri dinlemeyi ve şehrin tadını çıkarmayı ihmal etmeyin.

 

 

Belgrad Hayvanat Bahçesi

Kalemegdan’a uğramışken yanı başındaki hayvanat bahçesine gitmeden olmaz. Küçük bir meblağ ödeyip girebileceğiniz bu hayvanat bahçesinin çok büyük olduğunu söyleyemeyiz ama kangurudan file, zürafadan baykuşa, kaplandan maymuna pek çok hayvan türüyle burada buluşmanız mümkün.

 

Aziz Sava Katedrali

hramva-1229307-638x420

Merkeze çok yakın bir noktada yer alan ve dünyanın en büyük Ortodoks kiliselerinden biri olarak varsayılan bu katedrali görmeden Belgrad’ı gördüm dememenizi öneririz. Beyaz ve heybetli görüntüsüyle sizi büyülemeye hazır olan Aziz Sava Katedrali, Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu Aziz Sava’ya ithaf edinmiş.

 

 

 

Nikola Tesla Müzesi

Dünyaya yön veren bilim insanlarının en başında yer alan isimlerden Nikola Tesla’yı ve buluşlarını daha yakından tanımanız için mükemmel bir fırsat Belgrad’da elinize geçiyor. Nikola Tesla Müzesi’ni ilk gezdiğinizde ünlü mucidin giydiği kıyafetleri, yazdığı mektupları ve buluşlarının bir kanıtı olan makineleri göreceksiniz ama size tavsiyemiz bununla yetinmeyin. Müzede belirli saatlerde turlar düzenleniyor, üstelik bu turlara müzeye girerken aldığınız biletle katılmak mümkün. Tesla hakkında mini bir filmin gösterilmesinin ardından deneylere katılabilir, bugün birçok aletin doğuşuna sebep olan buluşları deneyimleyebilirsiniz.

 

Knez Mihailova Caddesi

statue-in-belgrade-1553676-640x480

 

Trafiğe kapalı olan bu cadde, şehrin yaşadığını size bir kez daha gösterecek. Ünlü markalara ait mağazaların, kafe, restoran ve barların bulunduğu bu caddede ayrıca hediyelik eşya alabileceğiniz pek çok dükkan yer alıyor. İlginç eserler üreten, dans eden ve müzik yapan sokak sanatçılarıyla karşılaşacağınız nokta da tam olarak bu cadde.

 

 

Cumhuriyet Caddesi

Şehrin merkezi olarak görülebilecek bu caddeden şehirdeki birçok noktaya ulaşmanız mümkün sadece hangi otobüse bineceğinizi bilmeniz yeterli. Ayrıca caddede pek çok restoran ve mağazanın bulunduğunu da belirtmeden olmaz.

 

Ulusal Müze

Cumhuriyet Caddesi’ne gelip lokasyon değiştirmeden yapmanız gereken çok önemli bir şey var; Ulusal Müze’ye gitmek. Müzede Balkanlar’ın ve Avrupa’nın görülmeye değer sanat eserleri sizi bekliyor.

 

Yugoslavya Tarih Müzesi

Belgrad’ın eski Yugoslavya’nın başkenti olduğundan bahsetmiştik. Hal böyle olunca Yugoslavya’nın tarihini de ondan öğrenmek işten bile değil. Yugoslavya Tarih Müzesi’nde geçmişe yapılacak ufak bir yolculuğunuz var, şimdiden hazırlanın.

 

Zemun

small-boats-1575236-640x480Belgrad’ın bir ilçesi olan Zemun, şehrin görünmesi gereken çoğu noktasının bulunduğu Stari Grad’da değil de köprünün diğer tarafında yer alıyor. Küçük bir halk pazarının kurulduğu bu ilçede halkla iç içe olduğunuzu ve gerçekten Belgrad’da olduğunuzu hissedeceksiniz. Göl kenarında oturup soluklanmayı ve manzaranın keyfini çıkarmayı sakın unutmayın.

Summary
Yazı
Belgrad’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler
Açıklama
Batı ve doğunun müthiş sentezini sunan Belgrad'da mutlaka görülmesi gereken yerler nereleridir? İşte cevabı!
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.