Barbados-Karayiplerde Bir Bıyıklı İngiliz

Karayipler’de, Venezuela’nın kuzeydoğusuna doğru gittiğimizde bir İngiliz ile karşılaşacaksınız. Üzerinde bulunan ağaçların yarattığı görüntüden dolayı, buraya gelen ilk Portekizlilerin verdiği Los Barbados (Bıyıklı) takma adını kendine isim edinmiş, Karayiplerin İngiliz’i olarak anılan güzel mi güzel bir ada göreceksiniz.

Tarih içinde birkaç defa farklı medeniyetlerin işgaline uğramış olan Barbados, MÖ. 350 yıllarında çiftçileri ve balıkçılarıyla sakin bir yerdi. Kanolarla Venezuela’dan yola çıkan bir grubun ardından, Güney Amerika’dan da göçen ikinci dalgayla yeni bir görünüme kavuşmaya başladı. 1500’lü yıllarda gelen Portekizli kaşiflerden 300 yıl sonra İngilizlerin yerleşimine kucak açan Barbados, Afrika’dan getirilen köle işçilerin  ayaklanıp kendi bağımsızlıklarını ilan etmesiyle 1966’da şu anki haline yaklaştı. 80’lerde ise artan turist popülasyonu, adalılar için yeni bir geçim kaynağı oluşturdu ve kendini tamamen bu alanda geliştirmeye başladı.

Barbados-1

Gidelim de nasıl gidelim?

Bir kere Barbados’a gitmek için resmi prosedürlerle uğraşmamıza gerek yok. Yani vize istemiyor. Arkadaşları ayarlayın, tarihlerinizi belirleyip uçak biletinizi alın ve çantanızı toplayın. Giderken de kısmen uzun bir yolculuğa hazır olun. 18 ile 30 saat arasında değişen toplam yolculuk gözünüzü biraz korkutabilir. Ancak bu sürenin çoğunluğu, yapacağınız aktarmadan kaynaklanıyor. Tek aktarmayla Bridgetown şehrine ulaşabileceğiniz Barbados’a THY ve Air Canada uçuşlarıyla gidebilirsiniz.

Nereleri gezelim?

Barbados’da yeniyle eskiyi bir arada bulacaksınız. Kuzey tarafında yer alan lüks resortlarda konforu son raddesine kadar yaşarken, aynı zamanda da tarihi yerlerini gezip adanın geçmişine göz kırpabilirsiniz. Bunun için biraz iç kesimlerine ilerlemeniz gerekecek ve göreceğiniz muhteşem manzaralar ada fotoğraflarınıza yeni kareler sunacak.

 • Bridgetown’da gezilecek yerler

Barbadoos’un başkenti olan Bridgetown, ada yerlilerin çoğuna ev sahipliği yapıyor. Sokaklarında yürürken taşıdığı kültürel ve tarihi değerlere tanık oldukça, burasının neden Barbados’un en önemli merkezi olduğunu hemen anlayacaksınız. Bridgetown limanı ise cruise gemilerinin en sevdiği nokta. Barbados’ta mutlaka yapmanız gereken bir aktivite olan dalış için ise Bridgetown’da birçok fırsatınız olacak.

 • Mary Kilisesi (1600’lerde inşa edilen ve 1800’lerde yenilenmiş tarihi bir kilise)
 • Parlamento Binası
 • Barbados Müzesi (Eski bir İngiliz hapishanesinde adanın tarihine yolculuk)
 • Kensington Oval (Bir kriket maçı izlemek isterseniz…)
 • Swan Sokak
 • Broad Sokak

Holetown’da gezilecek yerler

Batı Barbados’ta yer alan Holetown, aslında adaya gelen İngilizlerin yerleştikleri ilk bölge. Yani 1600’lü yıllara kadar uzanan bir mazisi var. Oldukça şık otel ve villaların süslediği bu bölge, adanın ayrıcalıklı bir alanı. Muhteşem plajını görünce büyülenmemek elde değil. Bridgetown’dan kısa bir araba yolculuğu ile gidebileceğiniz Holetown’a minibüslerle de ulaşmak mümkün.

 • James Parish Church (Barbados’un ilk kilisesi)
 • Holetown Anıtı
 • Holetown Festivali (Her Şubat ayında)

Ne yiyip içelim?

Barbados’un mutfağı çok zengin ve aynı zamanda da enteresan. Mesela burada uçan balık yemenin mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Evet, suyun üzerinde metrelerce uçabilen bu balıkların leziz mi leziz yemeğinin tadına bakabilirsiniz. Soğanlı ve hardal soslu balıkların kızartmasının tadına mutlaka bakın. Özel ekmekleriyle yapılmış sandviçleri sabah kahvaltılarının ve öğle yemeklerinin lezzetli bir alternatifi olacak. Ada olması sebebiyle balığın her halini bulacağınız Barbados’ta balık keki bile yiyebilirsiniz. Tabii ki egzotik meyveler de masanızı süsleyecek olan en önemli oyuncular.

Nerede eğlenelim?

Güneş yavaş yavaş çekilmeye başladığında, Barbados’ta yeni bir hayat başlıyor. Kuzey, güney, doğu veya batı fark etmez, adanın neresine giderseniz gidin eğlenceyi bir köşesinden yakalayacağınız kesin. Sabaha kadar dansın yükseldiği kulüplerden, reggae barlara veya caz barlara rastlayacaksınız. Geceyi nasıl geçirmek isteyecekseniz, Barbados size istediğinizi verecektir. Holetown’un tarihi sokaklarında birçok mekan olduğu gibi, St. Lawrence Gap veya Oistin’s Fish Fry da mutlaka uğranılması gereken yerler arasında.

Nerede konaklayalım?

Barbados’un güzel tarafı, oda-kahvaltı tesislerinden, lüks restort’lara kadar geniş bir konaklama alternatifi sunması. Her bütçeye, her tarza uygun yerler bulmak mümkün. Yüksek sezonda ve diğer zamanlarda fiyatlar farklılık gösterdiği için önceden kontrol etmekte fayda var. Bridgetown’da Hilton Bridgetown ve Courtyard Bridgetown en çok tercih edilen yerler olsa da, Holetown’da daha fazla seçenek çıkıyır karşımıza. Sunday Lane Hotel ve Discovery Bay by Rex Resorts gibi lüks ve şık seçeneklerin yanında, 1 Bedroom Apartment gibi daha mütevazı alternatifler de var.

Alışveriş için nereye gidelim?

Barbados’ta alışveriş demek duty free’den sonuna kadar faydalanmak demek. Bridgetown Broad Street’te yer alan mücevher dükkanlarından, Harrisons’da yer alan deri eşyalar ve kozmetiklere kadar birçok alanda ekonomik bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Karayiplerin kalbinde olup da, ada ruhunu yanınızda getirmemek olmaz. Bu yüzden, Holetown’da yer alan New Town Square’e mutlaka bir uğrayın. Kıyafetler, ayakkabılar, çantalar ve hatta kitaplar… Ne ararsanız bulacaksınız. Bridgetown’da yer alan Swan Street ise hesaplı alışveriş için ideal bir nokta.

Bunları unutmayın

 • Barbados genel olarak güvenli bir ada. Ancak yine de tenha yerlerden ve gece bilmediğiniz sokaklardan geçmemeye dikkat edin.
 • Holetown’da trafik biraz yoğun ve hızlı olabiliyor. Dikkatli olmanızda fayda var.
 • Kıyafet ve hediyelik eşya dükkanları genelde 16.00’ya kadar açık oluyorlar. Pazar günleri ise birçoğu kapalı.
 • Barbados’ta sık sık sokak satıcılarına rastlayacaksınız. Buralardan alışveriş yaparken pazarlık yapmaktan çekinmeyin. Yarı fiyatına kadar fiyatların indiğini göreceksiniz.
 • Yüzerken dalga akıntılarına karşı temkinli olmakta fayda var. Zaman zaman oldukça kuvvetli olabiliyor. Denize girmeden önce, uyarı levhalarını dikkatli bir şekilde okuyun.
 • Ekvatora oldukça yakın bir yer Barbados. Bu yüzden güneşe ve su kaybına karşı önlem almakta fayda var. Sık sık su için ve koruyucu güneş kreminizi sürmeyi ihmal etmeyin.
 • Barabadoslular biraz muhafazakar bir yapıdalar. Her ne kadar Karayipler’de olduğunuzu iliklerinize kadar hissetseniz de, sahilleri dışında plaj kıyafetleriyle dolaşmamakta fayda var.

Önemli Bilgiler

Başkent: Bridgetown

Konuşulan Diller: İngilizce, Baja Dili

Para Birimi: Barbados Doları (Amerikan Doları kullanımı da yaygın)

Saat Farkı: -7

Telefon Kodu: +1246

Summary
Yazı
Barbados-Karayiplerde Bir Bıyıklı İngiliz
Açıklama
Portekizlilerin buraya verdiği Los Barbados (Bıyıklı) takma adını kendine isim edinmiş, Karayiplerin İngiliz’i olarak anılan güzel mi güzel bir ada göreceksiniz.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.