Bangkok’ta Görülmesi Gereken Yerler

O Uzak Doğu’nun yıldızı, o gidip görenin bir daha unutamadığı şehir, o her daim hareketli bir ikon… Tabii ki Tayland’ın başkenti Bangkok’tan bahsediyoruz. “Bangkok, Tayland’ın neresindedir?” diye soran olursa da Tayland’ın hemen güneyinde diye bahsederiz. Aslında olduğu lokasyon da ne kadar güzel olduğunun bir kanıtı, güneyden kötü şehir mi çıkarmış? Hiç!

Thai dilinde “Melekler Şehri” anlamına gelen Bangkok’a ulaşım için oldukça farklı alternatifler mevcut. Şehre farklı hava yolları aracılığıyla aktarmalı gidebileceğiniz gibi İstanbul’dan direkt bir şekilde de ulaşım sağlayabilirsiniz. Bangkok uçak bileti fiyatları ise indirim dönemlerinde aldığınızda gerçekten çok ucuza mal olabilmekte.

Adının anlamını sonuna kadar hak eden bu güzel şehre ilk ayak bastığınızda, havadaki ağır koku ve yoğun trafiğinden dolayı biraz hayal kırıklığı yaşamanız mümkün. Kalabalık ve gürültülü olduğu da bir gerçek. Fakat etrafınıza şöyle bi baktığınızda birbirinden bağımsız şeyleri bir arada görmek ilginizi çeken ilk şeylerden biri olacak. Gökdelenlerin yanıbaşındaki tenekeden yapılmış olan barakalar mı desek, trafikte sıkışmış lüks arabaların yanındaki, kafesler içinde canlı hayvan taşıyan motorsikletler mi? Hepsi Bangkok’ta. Peki bu şehirde, Bangkok’ta gezilecek yerler nereleridir? Bangkok’ta görülmesi gereken yerlere, olmazsa olmazlara hemen göz atalım!

 

Wat Pho Tapınağı

Wat Pho Tapınağı; Bangkok’un, “Yatan Buda Heykeli” ile ünlü pek meşhur Budist tapınağı. Heykel 43 metre uzunluğu ve 15 metre yüksekliğiyle sağ kolu üzerine uzanmış bir şekilde Buda’yı tasvir etmekte. Wat Pho Tapınağı’nın bir diğer özelliği ise düşünürken bile bizi rahatlatan Thai masajının çıktığı yer olması. Burada hem masaj yaptırabilir dilerseniz de Thai masajı eğitimi alabilirsiniz. Wat Pho Tapınağı’na giriş ücreti 2017 yılı fiyatlandırmasıyla 100 Baht. 120 cm’den kısa çocukların ise giriş ücretsiz. Eğer Wat Pho Tapınağı’nda masaj yaptırmak isterseniz 30 dakikalık Thai masajı fiyatı 260 Baht, 30 dakikalık ayak masajı ise 280 Baht.

bangkok-887482_1920

 

Büyük Saray

Küçükken çizgi filmlerde gördüğümüz, kral ve kraliçelerin o muazzam, ışıl ışıl parlayan koskoca sarayları kuşkusuz hepimizi etkilerdi. Gerçeğini görmek isterseniz buyurun Büyük Saray’ına. Büyük Saray, göz kamaştırıcı altın başlıklarıyla Chao Phraya Nehri’nin hemen sağ yakasında yükselmekte. Bangkok’taki Büyük Saray 1982’den 1925’e kadar kraliyet ailesini ağırlamış olmasıyla biliniyor ve tarihi geçmişi, kültürel yapısı ile şehrin en önemli yapılarından biri. Sarayın içinde ilginizi üzerlerine toplayacak birçok heykel ve figür bulunmakta.

 

Siam Square

İstanbul’un Taksim’i, Bangkok’un Siam Square’i diyelim siz anlayın. Yeme, içme, alışveriş ve daha birçok çeşitli şeyler yapmak için Bangkok’taki en ideal yer. Kısacası kentin gezebileceğiniz en güzel, en gözde yeri. Üstelik meydanda masaj yaptırabileceğiniz pek çok da masaj salonu mevcut.

 

Yüzen Marketler

İşteee, Bangkok’u Bangkok yapan şey; yüzen marketler… Yüzen marketlere sürat teknesi ile ya da dahil olabileceğiniz şehir turları ile ulaşabilirsiniz. Bir kötü yanı var ki sabah erkenden çıkıp yollara düşmeniz gerekiyor. Çünkü yüzen marketler öğlene kadar açık oluyor. Yüzen marketlerde insanlar kendi pişirdikleri yemekleri satıyor. Ayrıca sadece yiyecek değil, hediyelik eşyalar satın alabilmek için güzel yerler buralar. En ünlü yüzen market yani Floating Market ise Damnoen Saduak.

fruits-1023722_1920

 

Wat Arun Tapınağı

Gelelim şehrin simgelerinden biri olan Wat Arun’a. Wat Arun’un diğer adı ise Temple of Dawn. Yapısı itibariyle piramite benzetilen ve bu sayede dikkatleri üzerine toplayan Wat Arun Tapınağı; çin seramikleri, çeşitli süsleme ve figürlerleri bir araya getiren bir tapınak.

 

Bangkok National Museum

Ülkenin en önemli müzelerinden biri olan ve kültürel anlamda Tayland’ı anlatan her şeyi burada bulabilirsiniz. Zamanda yolculuk hissi verecek olan bu müzenin içinde geçmişten günümüze kadar birçok izi barındırmakta. Ayrıca Bangkok National Museum, Güneydoğu Asya’nın en büyük müzesi. Siz de tarihi eserleri görmeyi sevenlerdenseniz, istikametiniz kesinlikle burası olsun.

 

Lumpini Parkı

Bangkok kalabalık ve dolayısıyla da gürültülü bir şehir olduğunu söylemiştik. Bu şehirde kalabalık ve gürültüden uzaklaşmanın en iyi yolu, içerisinde teknelerin yüzdüğü güzel bir göl bulunmakta olan Lumpini Parkı. Şehrin diğer yerlerini gezerken yorulduysanız bu şirin parkta soluklanabilir, çimlere uzanıp kitap okuyabilir, kulaklıkla son ses müzik dinlemenin keyfine varabilirsiniz.

 

Chatuchak Weekend Market

Bangkok’s en meşhur pazarlarından biri olan Chatuchat Weekend Market, adından da anlaşıldığı üzere hafta sonları açılıyor. Normal bir hafta sonunda 200 bin üzerinde ziyaretçi toplayan pazarda hediyelik eşyadan giysiye, antikalardan seramiklere, bahçe eşyalarından yiyeceğe pek çok şey satılıyor. Oldukça büyük olan pazarda satılan tüm eşyalar kategorilere ayrılmış durumda. Böylece aradığınızı kolay bir şekilde bulabiliyorsunuz. Eğer Chatuchak Weekend Market’teyseniz Bangkok’un genelinde yapmanız gereken şeyi burada da yapmalısınız. O ne mi? Tabii ki de pazarlık! 🙂

Summary
Yazı
Bangkok'ta Görülmesi Gereken Yerler
Açıklama
Bangkok’ta gezilecek yerler nereleridir? Bangkok’ta görülmesi gereken yerleri, olmazsa olmazlara hemen göz atalım!
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.