Balkan rüzgarını hangimiz sevmiyoruz ki?

İşte o rüzgarı estiren ülkelerden biri; Arnavutluk. Makedonya, Kosova, Karadağ gibi vizesiz gezme şansı sunan ülkelerle sınır komşuluğu olan Arnavutluk’un ayrıca Yunanistan’la da sınırı var. Arnavutluk’un batısında bulunan Adriyatik Denizi’ni aştığınızda ise İtalya’ya ulaşıyorsunuz.

 

Balkanlar’da bulunan ülkelerle geçmişten gelen bir benzerliğimiz vardır. Bu durumu Arnavutluk’ta da çokça hissedeceksiniz. Öyle ki ülkede İngilizce konuşan birini bulmakta zorlansanız bile Türkçe konuşan birini bulmak daha kolay olacak. Ülkenin gezmekten en çok zevk alacağınız ve doyurucu şehri ise başkent Tiran. Tiran’da hem Balkan kültürünün sıcaklığını hem de İtalya’dan esinlenilen havayı hissetmeniz mümkün.

 

Türk Hava Yolları ve Pegasus Airlines’ın her gün sefer düzenlediği bu ülkeye 45 dakika gibi kısacık bir sürede ulaşabilirsiniz. Ülkenin tek havalimanının Tiran’da olduğunu da hemen belirtelim. Ülkeyi gezmek için bir hafta sonu tatili bile kafi.

Leziz hamur işleri, tadına doyum olmayacak et ürünlerinin sunulduğu restoranlarda çok değişik tatlar denemeyi beklememenizi öneririz çünkü Arnavutluk pek bilmediğimiz tatlar sunmuyor bize. Ülkede karşılaşabileceğiniz Türk restoranları ise sizi şaşırtmasın, Tiran’da çokça göreceğinize emin olabilirsiniz.

 

Tarihi zenginliğinin yanında korunan doğasıyla da dikkat çeken ülkede, geçmiş olduğunuz yollardan bir kere daha geçiyor gibi hissedeceksiniz. Bu sıkıcı bir tatil geçireceğiniz anlamına gelmiyor elbette; Arnavutluk’ta gezeceğiniz sokaklar 1980 ve 1990’lara doğru minik bir yolculuğa çıkaracak sizi. Ülke, biraz da bu nedenle, birden çok zamanı sınırları içerisinde barındırıyor.

 

Ekonomik, sevecen ve yakın mesafeli bir tatil düşünenlerin mutlaka gitmesi gereken ülkeler arasında yer alan Arnavutluk’ta alışveriş yapmak istiyorsanız öncelikle gitmeniz gereken yerler yerel pazarlar. Myslym Shyri Caddesi’nde de birçok mağaza bulmanız mümkün.

Summary
Yazı
Balkan rüzgarını hangimiz sevmiyoruz ki?
Açıklama
İşte o rüzgarı estiren ülkelerden biri; Arnavutluk. Makedonya, Kosova, Karadağ gibi vizesiz gezme şansı sunan ülkelerle sınır komşuluğu olan Arnavutluk’un ayrıca Yunanistan’la da sınırı var.
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.