Azerbaycan-Kardeş Ülkeden Fazlası

Azerbaycan’a yıllardır ‘’küçük kardeş’’ muamelesi yapar dururuz. Ancak şunu söylemek gerekir ki Azerbaycan’a gitmek, aklınızdaki ‘’mini minnacık vatan’’ algısını yıkıp geçecek. Çünkü Azerbaycan, gelişen ekonomisi, yıllarca aldığı Sovyet kültürü, bilim ve sanata yatkınlığı ile pırıl pırıl ve son derece gelişmiş bir ülke. Sokaklarında gezerken İslam, Avrupa ve Sovyet uygarlıklarına dair izleri, her daim yüksek sesle konuşan ve gece gündüz ‘’Türk televizyası’’ seyreden insanlarını görebileceğiniz Azerbaycan’ı ziyaret etmek aynı zamanda, Türkiye dışında başka bir coğrafyada Türk olmanın nasıl bir şey olduğunu görmek demek.

azerbaycan-baku

Gidelim de nasıl gidelim?

Türk vatandaşlarına vize uygulamayan pek sevgili Azerbaycan Republikası (evet Azerice çok eğlenceli!) sayesinde Azerbaycan seyahatleri epey kolay. THY ve Pegasus’un gerçekleştirdiği İstanbul-Bakü uçuşları ile  2 saat 45 dakika içinde kendinizi Bakü Haydar Aliyev Havalimanı’nda bulmak mümkün. Yalnız unutmadan uyaralım, inişte pilotlar ‘’Teyyaremiz düşmektedir’’ anonsu yaparlar, sakın paniklemeyin çünkü düşmek Azericede inmek anlamına geliyor.

Nereleri gezelim?

Azerbaycan hem modern yüzüyle eğlence vaat eden, hem de geleneksel yapısını koruyabilmiş bir ülke. Pek çok farklı siyasi çağa sahne olmuş bu güzel ülkede SSCB döneminin izlerini sürerken, kırsal bölgelerinde özgün Türk geleneklerine tanıklık edebilirsiniz.

Bakü’da gezilecek yerler:

Azerbaycan’ın ‘’zengin’’ başkenti Bakü, zenginliğini daima parlayan ışıl ışıl caddeleri ile gözümüze sokmaktan geri durmuyor. Ortasından bile petrol fışkıran bu pırıl pırıl kentte, pek çok tarihi – kültürel mekanın yanı sıra sanat etkinlikleri de dikkati çekiyor.

 • Torgovaya Caddesi (Bizdeki İstiklal Caddesi’ne eş değer capcanlı bir cadde)
 • Köhne Şehir (İçeri şehir – bir nevi old city diye adlandırılabilir)
 • Maiden’s Tower
 • Haydar Aliyev Mezarlığı’nda bulunan Türk Şehitliği
 • Azerbaycan Ulusal Edebiyat Müzesi
 • Halı Müzesi
 • Hazar Denizi sahili ve marina bölgesi
 • Sirvan Şahlar Sarayı
 • Apseron Yarımadası
 • Alev Kuleleri
 • Haydar Aliyev Kültür Merkezi
 • Fountain Square (Çeşme Meydanı)
 • Teze Pir Camii
 • Bakü Filarmonu Orkestrası Binası

Ne yiyip içelim?

Azerbaycan’la etnik olarak benzesek de mutfak kültürlerimizin benzediğini söyleyemeyeceğiz. Yemeklerinden ‘’safran’’ baharatını eksik etmeyen Azeriler, kişnişe de epey düşkünler. ‘’Azeri Plovu’’ ya da ‘’Aş’’ olarak adlandırdıkları kayısı, kestane ve üzüm içeren özel pilavı denemek için Gazan Restoran tercih edilebilir. Yeme-içme konusunda daha derinlikli bir deneyim yaşamak isteyenlere Aliyarbeyov Sokağı’nda bulunan Firuze Restoran’ı şiddetle tavsiye edebiliriz. Geleneksel bir Azeri restoranı olan Firuze’nin meşhur lezzetleri arasında, bir nevi testi kebabı olan ‘’Şeki Pitisi’’ ve bir diğer Azeri klasiği olan Düşbara var. Dünyanın en iyi havyarının çıktığı Hazar Denizi kıyısına gelip de denememek olmaz! Bakü’de bulunan tüm balık restoranların nefis mersin balığı ve havyar çeşitlerini oldukça uygun fiyatlarla denemek mümkün.

Nerede eğlenelim?

Devasa ışık şovları ile gecenin sürekli aydınlandığı Bakü’de ortam biraz ‘’ele güne nispet yapma’’ havasında gibi. Ancak belirtmek gerekir ki Bakü’de hızlı başlayan gece hayatı 02:00 gibi bitmeye başlıyor. Kaliteli ve canlı müziğin olduğu bir mekanda eğlenmek isterseniz paraya kıyıp Eleven isimle kulübe gidin. Konser tipi eğlencenin olduğu daha salaş mekanlardan hoşlananlara ise Otto ve Opera Sky’ı önerebiliriz. Bunların dışında pub’dan rock bara, diskodan brasserie’ye kadar pek çok mekan seçeneğini Nobel Avenue ve çevresinde bulmanız mümkün.

azerbaycan-bakuNerede konaklayalım?

1 Azeri Manatı yaklaşık 2,70 TL’ye tekabül ettiği ve Azerbaycan’da ‘’orta sınıf’’ otel kültürü pek olmadığı için, seyahatinizin eziyete dönüşmemesi adına konaklama kısmına iyi bir bütçe ayırmanızı tavsiye ederiz. Bakü’de sorunsuzca konaklanıp güzel bir tatil geçirmenizi sağlayacak oteller arasında JW Marriot Absheron Bakü Hotel, Hilton Bakü ve Four Seasons Bakü’yü sayabiliriz. Azerilerin ‘’Köhne Şehir’’ dedikleri old city kısmında yer alan Meridian Hotel de bir başka konaklama seçeneği.

Alışveriş için nereye gidelim?

İlk kez gördüğünüzde, Bakü şehir merkezinin bazı yerleri Paris’i andırabilir. Micheal Kors’dan Cavalli’ye, Tiffany&Co’dan Dior’a kadar dünyaca ünlü bir çok markayı Neftchiler Caddesi’nde bulabilirsiniz. Hatta cadde boyunca karşınıza çıkacak Koton, İpekyol gibi Türk markaları sizi şaşırtmasın. Alışveriş yapmak için illa alışveriş merkezi isterim diyenlere ise Dubai’deki avm’leri aratmayacak büyüklükteki Park Bulvar ve 28 Mall’ı önerebiliriz.

Bunları unutmayın!

 • Siz Azericeyi sempatik bulsanız da karşınızdaki kişiler onlarla alay ettiğinizi düşünebilirler. Bu yüzden tebessümünüzü kontrol etmeye çalışın.
 • Daha önce de söylediğimiz gibi Azeri Manatı ve TL arasındaki kur farkından ötürü Azerbaycan’da olduğunuz süre boyunca harcamalarınıza dikkat etmenizde fayda var.
 • Özellikle genç nüfus İngilizceye oldukça yatkın. Ayrıca lehçe farkı da olsa Azericeyi çat pat anlayabileceğinizi ve Azerilerin Türk dizilerinden ötürü Türkçeyi epeyce çözdüğünü belirtmek isteriz.
 • Taksilerde taksimetre yok. Bu yüzden taksiye binmeden önce mutlaka ücret konusunda anlaşın.

Önemli bilgiler

Başkent: Bakü

Konuşulan Diller: Azerice, Rusça

Para Birimi: Azerbaycan Manatı (AZM)

Saat Farkı: +2

Telefon Kodu: +994

Summary
Yazı
Azerbaycan-Kardeş Ülkeden Fazlası
Açıklama
Azerbaycan’ı ziyaret etmek aynı zamanda, Türkiye dışında başka bir coğrafyada Türk olmanın nasıl bir şey olduğunu görmek demek.
Yazar
Etiketler

“Azerbaycan-Kardeş Ülkeden Fazlası” için 3 cevap

 1. Can diyor ki:

  Azerice ne ya? Azerbaycan Türkcesi.
  Azeri değil, Azerbaycan Türk’ü.

 2. Vuslat. diyor ki:

  Türkiye Türkçesinde yazıyor olmamın sebebi sizin beni saha iyi anlayabilmenizi sağlamak ama Azerbaycan ‘daki Türkler Türkiye’nin Türkçesini bu kadar iyi anlayabiliyor iken,Türkiye’nin Türklerinin Azerbaycan’ın Türkçesine yabancı dil muamelesi yapmaları onlar için utanç verici olmalı.Ayrıca Azerbaycan’da konuşulan Türk diline saygısızlık yapıp azerice demeyi bırakmalısınız.Hele Türklere azeri diyerek cahilliğin dibine vurmanıza ne demeli? Ayrıca taksimetre yok derken? Yoldan korsan taksi çevirirseniz tabi olmaz.Arıyorsunuz kısa numaraları (taksi duraklarını) mesafeye göre belirlenmiş fiyatı önceden öğrenip,taksinizi çağırıyorsunuz.Söylenen ücretten 1 kuruş dahi fazla ödemiyorsunuz.Keşke bizim Türkiye Türklerine gösterdiğimiz yakınlığı Türkiye Türkleri de biz, Azerbaycan Türklerine gösterse.Ama ne yazık ki öyle değil.Siz yaklınlaşmıyorsunuz.Onu anladık artık.Bari biz sizden uzaklaşalalım.Böyle tek taraflı olmuyor.

  • Musa diyor ki:

   Genellemeyin 😀 siz bizim kardeşimiz bizde sizin kardesiniziz
   Tek milletiz 🇹🇷 ❤️ 🇦🇿

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.