Avrupa’ya Vizesiz Seyahat Haziran 2016’da!

Brüksel’de mülteci kriziyle ilgili bugün yapılan AB- Türkiye Zirvesi’nin taslak sonuç bildirgesinde ‘Türkiye’nin yol haritasına uyması koşuluyla Türkiye vatandaşlardan Schengen vizesi istenmesi uygulamasına son verilebileceği belirtildi.

Reuters haber ajansı, zirvenin taslak sonuç bildirgesine ulaştı :

Avrupa Birliği ayrıca Türkiye’ye mülteci kriziyle mücadele için ilk etapta 3 milyar euro kaynak sağlanacağı belirtiliyor. AB ile Türkiye arasında yılda iki kez düzenli zirve yapılması öngörülüyor. Türkiye’nin AB üyeliği müzakerelerinde de yeni başlığın Aralık ayında açılabileceği, 2016’ın ilk 3 ayında da diğer başlıkların görüşüleceği belirtiliyor.

visa-turkey

Vize serbestisi önerisi yeni mi?

Hayır. 16 Aralık 2013 tarihinde Ankara, yasadışı göçmen denetimini öngören AB Geri Kabul Anlaşması’nı imzaladı. Fakat uygulama başlamadı, anlaşmanın gerekli düzenlemelerden sonra 2017’de yürürlüğe gireceği belirtildi. Aynı gün Türkiye ile Schengen bölgesine yönelik vize serbestisi için yol haritası belgesi (İngilizce) kabul edildi.

Vize serbestisi kısa vadede mümkün mü?

Hayır. Eğer Geri Kabul Anlaşması’nda Türkiye koşulları tamamlar ve 2017 yılında uygulamaya geçerse, uzmanlara göre vize serbestisi öncesinde yine de AB’ye üye ülkelerin onayı gerekiyor. Bu da o tarihteki Avrupa’daki siyasi dengelere bağlı olacak.

Ayrıca vize kolaylığı ilk aşamada bazı iş gruplarına sağlanacak. Vize serbestisi söylemini ‘boş bir hayal’ olarak niteleyen Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) Başkanı emekli büyükelçi Özdem Sanberk “Zaten tam bir serbesti söz konusu değil. Bütün Türklere rahatça Avrupa seyahati olmayacak. Bir parça işadamlarına, yatırımcılara, gazetecilere kolaylık sağlanabilir” diyor.

Kaynak : BBC Türkçe

Summary
Yazı
Avrupa'ya Vizesiz Seyahat Ekim 2016'da!
Açıklama
Brüksel'de mülteci kriziyle ilgili bugün yapılan AB- Türkiye Zirvesi'nin taslak sonuç bildirgesinde 'Türkiye'nin yol haritasına uyması koşuluyla Türkiye vatandaşlardan Schengen vizesi istenmesi uygulamasına son verilebileceği belirtildi.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.