Avrupa’ya Vize Kalkınca Gidilebilecek İlk 5 Ülke

Avrupa Birliği ile yapılan anlaşma sebebiyle Haziran ayından itibaren Avrupa (Schengen) ülkelerine vize kalkıyor, bize de vizesiz seyahatlerimize yenilerini eklemek ve gönlümüzce gezmek, keşfetmek kalıyor. Haziran ayına şurada ne kaldı, haydi şimdiden plan yapmaya başlayalım. Avrupa kuşkusuz ki dünya tarihine yön vermiş ülkelerle dolu ve bu ülkeleri yeryüzündeki hemen hemen her insan görmek istiyor. Peki, Schengen ülkelerine vize kalktığında ilk gitmemiz gereken 5 ülke hangisidir?

 

İTALYA

italya

Müzeleri, tarihi yapıları, doğal güzellikleri, mutfağı ve modaseverliğiyle adını sıklıkla duyduğumuz İtalya, mutlaka Avrupa’daki ilk destinasyonlarımızdan biri olmalı. Roma, Venedik, Milano, Floransa, Pisa gibi birbirinden önemli şehirleri bulunan İtalya’nın ayrı bir lezzeti olduğunu gitmeden bile keşfedebilirsiniz.

Lezzet demişken, dünyada fırtınalar estiren İtalyan Mutfağı’nın dibine düşmeden olmaz tabii ki. Vatikan’ı içerisinde barındıran İtalya’da tarihi keşfetmek için sokaklarda ve caddelerde yürümeniz bile yeterli olsa da -Rönesans’ın bu ülkede başladığını düşünürsek- dünyaca ünlü müzeleri gezmek şart.

 

FRANSA

fransaRomantizmin merkezi, Avrupa’nın uzun üyesi Fransa sadece var olduğu kıtada değil, dünyada gidilmesi gereken ülkeler listesinde. Öyle ki, en çok turist çeken ülke ünvanına sahip. Başkent Paris dışında Lyon, Nice, Marsilya şehirleriyle de oldukça ünlü olan Paris’in huzur veren sokaklarını izleyerek bir kahve içme düşüncesi bile keyfimizi yerine getirmeye yetiyor da artıyor. Dünyaca ünlü eserlerin bulunduğu müzeler, korunmuş tarihi eserler Fransa tatilinizin hakkını verecek, emin olabilirsiniz. Bu arada Eyfel Kulesi’ne çıkıp dünyada mutlaka yapılması gerekenler listenizden bir maddenin daha üzerini çizmeyi ihmal etmeyin.

 

ÇEK CUMHURUYETİ

 

Çek CumhuriyetiOrta Çağ’ı keşfetmek, gezip görmek için zaman makinesine gerek yok çünkü Çek Cumhuriyeti var! Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da bulunan, heykellerle dolu Charles Köprüsü üzerinde güneşi uğurlamak, sokak müzisyenlerinin enfes ziyafetine şahit olmak ülkeye gitmek için başlı başına nedenler olabilir. Mükemmel şekilde korunan müzeleri, tarih kokan mimari eserleri ve sokaklarıyla Çek Cumhuriyeti, Schengen ülkelerine vize kalktığında mutlaka gitmeniz gereken ilk ülkeler arasında.

 

 

ALMANYA

almanya

Berlin, Hamburg, Stuttgart, Frankfurt, Düsseldorf, Münih… Gezilip görülmesi gereken pek çok şehri bulunan Almanya’da gitmek isteyeceğiniz şehre direkt uçuş bulmakta hiç zorlanmayacaksınız. Dünyada disipliniyle nam salmış Almanya’nın şehir düzeninde bile bu özelliği görmeniz mümkün. Hem mimari ve tarihi eserleri yaşatan hem de doğayı şehirde tutan yapılanmasıyla Almanya kendine hayran bırakacak. Ayrıca Türk nüfusun yoğun olarak yaşadığı ülkede Tük Mutfağı’nı her özlediğinizde uğrayabileceğiniz bir durak bulmanız hiç zor olmayacak. Gittiğiniz şehirde bir festivale denk gelirseniz değmeyelim keyfinize!

 

YUNANİSTAN

yunanistan

İstanbul ve Belgrad ile birlikte Avrupa’nın en eski 3 başkentini oluşturan Atina için bile Yunanistan görülmeye değer. Antik şehirler, Türk kültürü ile benzeşen birçok nokta, denizin kokusu ülkeyi sevmek için yeterli.

Ayrıca Atatürk’ün doğduğu yer olan Selanik de Yunanistan topraklarında ve mutlaka uğramanız gereken bir şehir olarak sizi bekliyor. Şansınız varsa, hazır yaz da kendini yavaştan gösteriyorken, ünlü Yunan adalarında da Yunanistan’ın keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Summary
Yazı
Avrupa'ya Vize Kalkınca Gidilebilecek İlk 5 Ülke
Açıklama
Avrupa Birliği ile yapılan anlaşma sebebiyle Haziran ayından itibaren Avrupa (Schengen) ülkelerine vize kalkıyor, bize de vizesiz seyahatlerimize yenilerini eklemek ve gönlümüzce gezmek, keşfetmek kalıyor
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.