Antigua ve Barbuda-Sahillerden Taç Yapan Adalar

Karayiplerin eşsiz güzellikleri hepimizin malumu. Bu güzellikleri fazla bozulmamış bir ülkede yaşamak ise Karayipler’in mükemmelliğini katlayan bir unsur. Eşsiz sahilleri ile taçlanan, adalar ülkesi Antigua ve Barbuda’da ise Karayipler’i yaşamak bir başka…

M.Ö. 2400 yıllarda bile yerleşim yeri olan Antigua ve Barbuda, Cristopher Colombus’un adaya ayak basması ile rant yeri haline gelmiş. 1632 yılında İngiliz kolonisi haline gelen ülkeye, şeker üretiminde çalıştırılmak üzere Afrika’dan köleler getirilmiş. Öyle ki topraklarda bugün bile siyahiler çoğunlukta. Halkın 1970 yılında başlattığı bağımsızlık savaşı on bir yıl sonra meyve vermiş ve ülke bağımsızlığını kazanmış.

Mükemmel sahillere uzanıp eşsiz denizin keyfini çıkarmak istiyorsanız rotanızı “365 Sahil Ülkesi’’ olarak anılan Antigua ve Barbuda’ya çevirme vakti!

Antigua-Barbuda1

Gidelim de nasıl gidelim?

Vize istemeyen ülkelerden biri olan Antigua ve Barbuda’ya, İstanbul’dan direkt uçuş bulunmuyor. Londra’dan Antigua’ya uçuş yaparak tek bir aktarmayla ülkeye varabilirsiniz. Tek aktarmayla ulaşım seçeneğini her zaman bulamama ihtimalinize karşın Münih, Londra, Frankfurt ve Paris gibi büyük şehirlerden Toronto’ya gidebilir, buradan da Antigua ve Barbuda’nın başkenti Saint John’s’a ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Uçak biletleri fiyatları 3.500 TL’den başlasa da biletlerinizi önceden alıp ulaşım bütçenizi düşürebilirsiniz.

Nereleri gezelim?

Adını iki büyük adasından alan Antigua ve Barbuda’da mutlaka görmeniz gereken şehir Antigua’da bulunan ve ülkeye başkentlik yapan Saint John’s. Dillere destan denizi, kumsalları ve tarihiyle Saint John’s sizleri bekliyor!

 • Saint John’s’da gezilecek yerler

Başkent olan Saint John’s aynı zamanda ülkenin en büyük ve en önemli liman şehri. Yüzyıllardan beri yerleşim merkezi olan bu şehirde tarihin izlerini bulmanız ve ülkenin kültürünün tadına bakmanız mümkün. İşte Saint John’s’ta mutlaka görmeniz gereken yerler:

 • Betty’s Hope
 • Fort Barrington
 • Galley Bay Beach
 • Museum of Antigua and Barbuda
 • Forth James
 • Wadadli Animal Nature Park
 • Cathedral of St. John the Divine
 • Jabber wock Beach
 • Antigua Recreation Ground

 

Ne yiyip içelim?

Antigua ve Barbuda’da diğer Karayip ülkeleri ve İtalyan mutfağının bir karmasını görmek mümkün. Bunun dışında ülke yerel tatlar olarak da zengin sayılabilecek bir ülke. Fungie ve pepper pot, ducana, saltfish ve lobster ülkenin geleneksel yemekleri arasında. Mısır ve sarı patates ise mutfakta bolca kullanılan sebzelerden. Mauby, seamoss ve tamarind de ülke sınırları içerisinde tatmanız gereken yerel içecekler arasında. Saint John’s’ta yerel tatları leziz bir şekilde deneyimlemenizi sağlayacak restoranlar olan Roti King ve Cafe Napoleon’a da kesinlikle uğramalısınız.

Nerede eğlenelim?

Bir ada ülkesi olmasından anlaşılacağı gibi Antigua ve Barbuda, su sporları yapmaya çok elverişli bir ülke. Burada Karayip Denizi’nin keyfini çıkarabilir, unutulmayacak eğlenceli anılara imza atabilirsiniz. Ada halkının eğlenceye düşkün olmasının yanında ülkede turizmin önemli bir gelir kaynağı olması da eğlence mekanlarına verilen önemi arttırmış. Bu cennette eğlenebilecek ve güzel bir akşam geçirmenizi sağlayacak bir mekan bulmakta hiç zorlanmayacaksınız. Saint John’s’ta bulunan Sports- Man Pub ise mutlaka uğramanızı tavsiye ettiğimiz bir yer.

Nerede konaklayalım?

Her biri birbirinden güzel oteller olsa da Saint John’s’ta konaklamanın çok uygun olduğunu ne yazık ki söyleyemeyeceğiz. “Konaklama için gerekli bütçeyi ayırdım.’’ diyenlerdenseniz, The Villas at Sunset Lane, Galley Bay Resort ve Blue Waters Antigua gittiğinize pişman olmayacağınız yerler arasında yer alıyor. Eğer konaklama için fazla bütçeniz yoksa bir ev ya da oda kiralamanızı öneririz. Bu seçenek, otellere kıyasla, bütçenize hatrı sayılır bir katkıda bulunacaktır.

Alışveriş için nereye gidelim?

Saint John’s’ta alışveriş yapabileceğiniz çok tatlı dükkanlar mevcut. Bir şey almak istemiyorsanız bile girdiğinizde eliniz boş çıkamayacağınıza emin olabilirsiniz. Zemi Art Gallery’de ada ruhunu yansıtan, el yapımı güzel hediyelik eşyalar alabilir, Silver Chelles sayesinde hiç çıkarmak istemeyeceğiniz takılara sahip olabilirsiniz.

Bunları unutmayın!

 • Antigua ve Barbua, kültürel bir tatil yapmak istiyorsanız sizi doyurmayabilir. Bu yönde bir tatil planlıyorsanız ülkeyi bir daha gözden geçirmeniz faydalı olabilir.
 • Aktarma ile gideceğiniz ülkeye uçuşunuz 12- 16 saat arası değişse de; varışınız, uzun bekleme süreleriyle, 36 saati bulabiliyor. Eğer tatil planınızı kısıtlı bir zaman aralığına göre yaptıysanız Antigua ve Barbua, size uygun olmayabilir.

Önemli Bilgiler

Başkent: Saint John’s

Konuşulan Diller: İngilizce

Para Birimi: Doğu Karayip Doları

Saat Farkı:-7

Telefon Kodu: +1-268

Summary
Yazı
Antigua ve Barbuda-Sahillerden Taç Yapan Adalar
Açıklama
Karayiplerin eşsiz güzellikleri hepimizin malumu. Bu güzellikleri fazla bozulmamış bir ülkede yaşamak ise Karayipler’in mükemmelliğini katlayan bir unsur.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.