Andorra-Çarşıdan Aldım Bir Tane, Eve Geldim Bin Tane

Sorsalar, haritada yerini zor buluruz; gezilip görülecek yerleri, yapılacak aktiviteleri saysalar “Hadi canım, bütün bunlar bu kadarcık yerde mi yapılıyor!” diye şaşkına döneriz. Andoralılar sahip oldukları toprakların her karesini şahane değerlendiriyorlar. Kendilerini resmen turizme adamışlar. Pek de iyi yapmışlar doğrusu.

“Andorra tam olarak nerede kalıyor?” dediğinizi duyar gibiyiz. Söyleyelim: Fransa ile İspanya arasında, Pirene Dağları’nın eteklerinde kalan ve prensler tarafından yönetilen minik bir devlet. Küçüklüğüne bakmayın, tam 9 tane de şehri var.

andorra1

Gidelim de nasıl gidelim?

Size bir iyi, bir de kötü haberimiz var. İyi olandan başlayalım: Andorra, Avrupa Birliği’ne dahil değil. Kötü olan da şu ki, Andorra’ya yalnızca Fransa ve İspanya üzerinden, karayoluyla giriş mümkün çünkü ülkede havaalanı yok. İspanya’dan Barcelona ve Lleida, Fransa’dan ise Perpignan ve Toulouse üzerinden ulaşabilirsiniz. Yolculuk ortalama 2,5-3 saat sürüyor ve taksi, otobüs, havaalanı servisi gibi araçlarla gidebilirsiniz. Yani her türlü bir Schengen vizesine ihtiyacınız olacak gibi gözükse de, helikopteriniz varsa doğrudan ülkenin üstüne konabilirsiniz, helikopter pistleri mevcut. Bu da bir seçenek.

Nereleri gezelim?

Konu turizm olduğunda, Andoralılar bütün hünerlerini ortaya koyuyor ve doğasıyla, tarihiyle misafirlerini en iyi şekilde ağırlamaya çalışıyor. Başkent Andorra la Vella, ülkenin en çok turist çeken şehri iken, Arinsall ve Canillo gibi kuzey bölgelerdeki şehirler de sahip olduğu doğal güzellikleri ve spor merkezleriyle meşhur. Andora’nın kayak turizminde epey iddialı olduğunu da özellikle belirtmek gerek. Siz başkente bir varın, oradan kuzey ve güney taraflarındaki her bölgeye kolayca ulaşım sağlayabilir, dere tepe gezebilirsiniz.

 • Andora la Vella’da gezilecek yerler

Andora la Vella, ülkenin başkenti ve hem nüfusun hem de turistlerin en fazla olduğu şehir. Küçük taş evlerin sıra sıra dizildiği Arnavut kaldırımlı yollarda yürürken kendinizi 13. yüzyıl Avrupası’nda hissetmeniz ise kaçınılmaz. Çoğu Avrupa şehrinde olduğu gibi burası da yeni ve eski şehir diye ikiye ayrılmış durumda. Biz kısaca nehrin aşağı yanı tarihi şehir, üst tarafı ise yeni şehir diyelim, kolayca aklınızda kalsın. Zaten şehri bir başından sonuna kadar yürümek yarım saat aldığı için her tarafını kolayca ziyaret edebilirsiniz. Şehir küçük olsa da içine sığdırdığı güzellikler oldukça fazla:

 • Tarihi Şehir
 • Rec del Solà and Rec de l’Obac (Geceleri ışıklandırılan bu yolun akşam manzarasını kaçırmayın)
 • Casa de la Vall
 • Kent Meydanı (Andora Vadisi manzarası garantili)
 • Sant Andreu ve Sant Esteve Kiliseleri
 • La Margineda Köprüsü
 • Parlamento Binası

 

 • Arinsall’de gezilecek yerler

Arinsal, küçük bir kasaba ancak kayak merkezleriyle dünyada nam salmış durumda. Özellikle aralık-mart arasındaki sezonda oldukça yoğun bir kalabalığa sahip. Şehrin tarihi kısmı bulunsa da en ilgi çekici kısmı Pirene Dağları’nda kayma imkanı. Andorra la Vella’dan bir otobüse atlayıp kısa sürede ulaşabilirsiniz. Gitmişken de bunları yapmadan dönmeyin:

 • Kayak & Snowboard
 • Sıcak hava balonuyla Pirenelere kuşbakışı bakmak
 • Dağlarda trekking
 • At binmek (çocuklar için midilli de var)
 • Pic de Coma Pedrosa’nın zirvesine çıkmak

Ne yiyip içelim?

İspanya ile Fransa arasına sıkışmış bir ülkenin mutfağının ne kadar zengin olacağını gelin siz hayal edin. İtalyan restoranları mı dersiniz, pizzalar, krepler, biftekler mi dersiniz… Bu iki ülkenin mutfağının bir de Katalan lezzetleriyle birleştiğini düşünün, işte size Andora mutfağı. Kuzu eti ise Andoralıların en iddialı oldukları taraf. Yalnız dikkat edin, Andorra la Vella’da akşam 10.30’dan sonra açık yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Yemek saatini fazla geçe bırakmayın.

Nerede eğlenelim?

Dürüst olalım, Andora’nın öyle dillere destan bir gece hayatı yok. Andorra la Vella’da, özellikle yeni bölgesinde, akşam keyifle oturabileceğiniz yerler olsa da, asıl eğlence kayak merkezi olan Arinsal’da. Eğer kış sezonunda ziyaret edersiniz, Ciscos, El Moli ve The Derby (Irish Bar) gecenizi şenlendirmek için en ideal yerler. Bazı yerlerde, ski-pass’i olanlara indirim veya ikram yapıldığını da aklınızda bulundurun.

Nerede konaklayalım?

Andora’nın küçük bir ülke olmasının en güzel tarafı şehir ile doğanın birbirine yakın olması. Bu yüzden şehir merkezinde de konaklayabilirsiniz, Pirene Dağları manzaralı bir dağ otelinde de konaklayabilir, ülkenin her yerine günübirlik ziyaretler gerçekleştirebilirsiniz. Andorra la Vella’da Hesperia Andorra la Vella, kayak diyarı Arinsal’da ise Hotel Montane ve Hotel Arinsal gibi yerlere bakabilirsiniz. Aynı zamanda apart otel seçeneğiniz de var. Hostel tadında düşük bütçeli konaklama imkanı ise pek fazla yok.

Alışveriş için nereye gidelim?

Andorra’da kayağın merkezi Arinsal ise alışverişin merkezi de Andorra la Vella’dır. “Vergisizlik” cenneti Andora’nın her ürününe yansıyan düşük fiyatları, özellikle elektronik aletler ve mücevherat için bulunmaz bir fırsat oluşturuyor. Şehrin yeni bölgesinde birçok dükkan göreceksiniz. Bin bir çeşit ve modellerdeki bu ürünleri görünce kendinizi tutamayacağınız için Andora alışveriş bütçenizde ve bavulunuzda yer açın deriz.

Bunları unutmayın!

 • Andorra’nın dağları çekicidir. Ancak yanınızda bir rehber olmadığı müddetçe bilmediğiniz yollara girmemeye özen gösterin.
 • Andorra, spa merkezleriyle de pek meşhur. Özellikle Andorra La Vella’daki Caldea’da bir arınma seansı yapmadan dönmeyin.
 • Son yıllarda birçok kayak merkezi ortak bir oluşuma girdi. Ski pass kartınız ile civar bölgelerdeki kayak merkezlerine de gidebilirsiniz. Hangi pistleri kapsadığını mutlaka sorun.
 • Türkiye’ye vize istemeyen ülkeler arasında bulunmasına rağmen tek ulaşım Fransa ve İspanya’dan gerçekleşir. Eğer Schengen vizeniz tek giriş-çıkış için ise dikkat etmenizde fayda var.

 

Önemli bilgiler

Başkent: Andorra La Vella

Konuşulan Diller: Katalanca, İspanyolca, Fransızca

Para Birimi: Euro

Saat Farkı: -1

Telefon Kodu: +376

Summary
Yazı
Andorra-Çarşıdan Aldım Bir Tane, Eve Geldim Bin Tane
Açıklama
Andoralılar sahip oldukları toprakların her karesini şahane değerlendiriyorlar. Andora la Vella, ülkenin başkenti ve hem nüfusun hem de turistlerin en fazla olduğu şehir.
Yazar
Etiketler

“Andorra-Çarşıdan Aldım Bir Tane, Eve Geldim Bin Tane” için 5 cevap

 1. bülent diyor ki:

  selam ben buraya calışmaya gidecegim Schengen vizesi şart mı ?

 2. Ahmet diyor ki:

  Merhaba admin Andorra vizesiz giliyomu ve nasıl gidiliyo herhangi bilmemiz gereken işey varmı tam detaylı anlata bilirmisiniz tşkler

 3. Mustafa diyor ki:

  Merhaba nisan mayis aylarında gitmeyi düşünüyorum vizeyi nasıl alacagiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.