Aktarmalı Uçuş Yapacaklara Tavsiyeler

Seyahate çıkmaya karar verdikten sonra ilk somut adımımızı uçak biletlerine bakarak ardından alarak yapıyoruz. Yaptığımız uçuşlar direkt olduğu gibi aktarmalı da olabiliyor. Direkt uçuşlar, aktarmalı uçuşlara göre daha uğraşsız ve konforlu olsa da bazen maddi bazen ise gideceğimiz ülkeye direkt uçuş olmaması nedeniyle aktarmalı uçuş şart oluyor. Peki, aktarmalı uçuş yapmaya karar verdiğimizde ve bizi yeni keşfedeceğimiz topraklara götürecek uçaklara aktarmalı biletlerimizi aldığımızda nelere dikkat etmeliyiz?

Aktarma Yapacağınız Ülke Transit Vize İstiyor Mu?

1

Vizesiz bir ülkeye gidiyor olabiliriz, aktarma yapacağımız ülkede havaalanı sınırları içerisinden çıkmayacak olabiliriz ama bazı ülkeler, aktarma sırasında ülke sınırlarına girdiğinizde bile vize isteyebiliyor. Hangi ülkeden aktarma yapacaksanız öncelikle, transit vize istiyor mu istemiyor mu diye araştırmanız çok önemli. Bu olay o kadar hayati öneme sahip ki ikinci uçağa alınmamanız bile söz konusu olabilir. Eğer aktarma için kullanacağınız ülke transit vize istiyorsa konsolostuktan bilgi alabilirsiniz, gerekli belgeleri verdikten sonra bu sorunu ortadan kaldırmak çok kolay. Kanada, Birleşik Krallık, Almanya ve İsviçre transit vize isteyen ülkelerden bazıları.

Havalimanını Ne Kadar Tanıyorsunuz?

2

Yola çıkmadan önce, gezi planı yaptığınız ülkeyi araştırdığınız gibi, havalimanını da araştırmakta fayda var. Alanlar arası geçiş nasıl sağlanıyor, yolcuların havalimanı için yaptığı yorumlar nelerdir, zaman geçirebileceğiz alanları var mı gibi soruların cevapları sizi yönlendirici unsurlar olacak. Bu arada aktarma yapacağınız bazı şehirlerde birden fazla havalimanı olabilir. Biletlerinizi bunu göz önünde bulundurarak bir kez daha kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Eğer şehirdeki başka bir havalimanına geçmeniz gerekirse, diğer alan için de aynı araştırmayı gerçekleştirmeniz ve şehir içi aktarmada hangi vasıtayı kullanacağınız konusunda da bir bilgi birikimine ihtiyacınız olacak.

Valizleri Ne Yapmalı?

3

Direkt uçularda bile aklımızın zaman zaman kaldığı bir konu valizler. Biz aktarma yapınca onlar da aktarma yapacaklar kuşkusuz bu da biraz daha paniğe kapılmanıza neden olabilir ama hiç endişeye kapılmayın.Eğer kendiliğinden aktarmalı bir uçak bileti aldıysanız yani aktarma sizin tercihiniz değilse hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Talimat vermenize gerek kalmadan bavulunuz taşınacaktır. Eğer aktarmalı uçuşu kendiniz planlıyorsanız bu durumda ya hava yolu şirketini bilgilendirmeniz ya da valizinizi indikten sonra yeniden kontuara bırakmanız gerekmekte. Eğer hava yolu şirketini bilgilendirmeyi ve valizin onlar tarafından havalimanında aktarılmasını tercih ediyorsanız uçuş numarası, saati ve benzeri bilgilerin doğruluğundan emin olmalısınız.

Rötar Durumunda Nasıl Bir Yol İzlemeli?

4

Her durumda can sıkıcı olmayı başaran rötar durumu bir de aktarmalı uçuşlarda oluyorsa daha büyük bir sorun olabiliyor. Aktarma sırasında bekleme sürenizin az olması, rötar nedeniyle uçağınızı kaçırmanıza sebep olabilir. “Ee, gitti uçak, yandı bilet.” diye düşünmeyin sakın. Gecikme ve uçağı kaçırma sizden kaynaklı olmadığı için hava yolu firmasını bilgilendirdiğinizde size bir sonraki uçakta yer bulacaklar ve sizi mağdur etmeyeceklerdir. Eğer iki uçak arası bekleme süreniz normal şartlarda da çok uzunsa aktarma yapacağınız ülkede de minik bir tur atma şansını değerlendirebilirsiniz. Tabii ülke vizeli mi, vizesiz mi araştırıp bu planı yolculuğunuz öncesi yapmakta yarar var.

Summary
Yazı
Aktarmalı Uçuş Yapacaklara Tavsiyeler
Açıklama
Direkt uçuşlar, aktarmalı uçuşlara göre daha uğraşsız ve konforlu olsa da bazen maddi bazen ise gideceğimiz ülkeye direkt uçuş olmaması nedeniyle aktarmalı uçuş şart oluyor. Peki, aktarmalı uçuşlarda nelere dikkat etmeliyiz?
Etiketler

“Aktarmalı Uçuş Yapacaklara Tavsiyeler” için 2 cevap

  1. Kemal diyor ki:

    Merhaba,
    Miami aktarmali Kolombiya ucusum var. Kolombiye Turk vatandaslarindan vize istemiyor ancak bazi kaynaklar Amerika`nin transit vize istedigini yazmis. Bu konuda bir bilginiz var mi? not: Miami`ye inisimle Kolombiya`ya kalkisim arasinda 5 saatlik bir fark var.

  2. NALAN diyor ki:

    Merhaba ,Lufthansa hava yolları ile İstanbul -oslo uçuşu planlamaktayım ,uçuş Frankurt aktarmalı olacak.Schengen vizem var ;acaba transit vize almam gerekli mi?Kesin bilgiyi nerden öğrenebilirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.