Akıllı Telefonunuzla Harika Fotoğraflar Çekmenin 8 Yolu

En güzel, en etkileyici seyahat fotoğraflarının sadece profesyonel makinalarla, lenslerle çekileceğini söyleyen şehir efsanelerine kulaklarımızı tıkayarak başlayabiliriz mesela çekimlerimize. Haliyle yeni yerler görmenin zevkini, eğlencenin tadını çıkartırken hiçbirimiz ekstra ağırlık taşımak istemeyiz yanımızda, ki zaten zorunda da değiliz. Çünkü teknoloji o kadar gelişti ki, günümüzde neredeyse 7’den 70’e herkesin elinden düşürmediği akıllı telefonlarımızla harika seyahat fotoğrafları çekebilmek mümkün. Kameranın kalitesinin önemli olduğu gerçeğini atlayamayız ancak asıl mesele ışığı, açıyı vs. ayarlayabilmek. Çünkü birinci sınıf ekipmanlar bile yanlış kullanıldığında işe yaramaz hale gelebilir. Kısacası asıl olay fotoğrafçıda, yani sizde bitiyor. En etkileyici anları yakalayabilmeniz için size küçük ipuçlarından bir derleme yaptık.

Mobil-resim

1.Efekt Ekle

Fantastik fotoğraf uygulamalarından birkaç tane edinmeden harika seyahat fotoğraflarına sahip olmak biraz zor olurdu sanki. Fotoğrafların filtreli ve filtresiz halleri arasında bazen öyle büyük farklar var ki, hayret ediyor insan nasıl bu kadar değişebildiğine. Nelerden hoşlanıyorsunuz ya da çektiğiniz fotoğrafa en çok neyin yakışacağını düşünüyorsunuz mesela, retro bir hava mı yoksa çarpıcı ışık oyunları mı? Telefonunuza indirdiğiniz uygulamaların arasındaki onlarca filtre seçeneğinden en çok yakışanı seçtikten sonra, bunu ben mi çekmişim diye kendinize sormadan edemeyeceksiniz!

 

2.İlham Al

Hiçbirimiz harika bir fotoğraf çektikten sonra, bunu fotoğraf arşivinde çürümeye bırakmak istemeyiz, hele ki günümüzde onlarca fotoğraf paylaşma platformu varken. Bu tarz siteleri ve uygulamaları takip eder, incelerseniz; muhteşem fotoğraflara sahip birçok hesaba ulaşabilirsiniz. Bu sayede ne şekilde, ne tarz fotoğraflar çekebileceğiniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

 

3.Zoom yapma, yürü

Seyahate çıkmış biri olarak yürümeye üşenmemek gerek. E o zaman çekeceğimiz manzaraya yaklaşabilme şansımız varken, zoom yaparak fotoğrafımızın kalitesini neden düşürelim ki? Hem daha yakından, daha güzel ayrıntıların farkına varırız belki de.

 

4.Dur ve çiçekleri kokla

Çevremizdeki güzelliklerin farkına varmadan, öylece yürüyüp geçersek eğer bütün canlılığıyla bizi bekleyen doğa bizim için cansız bir varlıktan ibaret olabilir. Ancak fotoğraflamak istediğimiz insanların, hayvanların, manzaraların ruhumuza dokunmasına izin vererek bambaşka bir açıdan yakalayabiliriz karelerimizi. İçeriden yağmuru izlemek yerine, dışarıya çıkıp damlaların tenimize değmesine izin verebiliriz ya da yolun kenarında otobüs bekleyen birisi çok da sıradan olmayabilir bizim için mesela.

 

5.Işığa doğru gitme

Işığa fazla yakınlaşırsak eğer tabiri caizse ışığı patlatmış oluruz. Yani fotoğrafımız olması gerekenden daha parlak olur hatta bu parlaklık çoğu detayın silinmesine de sebep olabilir.

 

6.İlk, son demek değil

Tahmin etmek çok da zor değil, denemekten asla korkma! Hiç kimse annesinin karnından muhteşem fotoğraflar çekerek doğmuyor. Böyle konularda ekstra yetenekleri olan istisnaları saymazsak eğer fotoğraf çekmek isteyen herkes kendini rahatlıkla geliştirebilir. Tek önemli noktaysa asla pes etmemek. Çekip, beğenmeyince aman boşver deyip bırakmak yerine; farklı farklı şekillerde tekrar, tekrar ve tekrar denemeliyiz. Ki bu sayede açının, ışığın ne şekilde ayarlanması gerektiğini kendimiz yaşayarak görebilelim.

 

7.Olduğun yerde kal

Hangi model, hangi marka bir akıllı telefona sahip olduğunuzun hiçbir önemi yok bu konuda. Konumuz da hepsi için geçerli, şaşmaz derdimizi kameramızın gecikmesi. Bu nedenle fotoğrafımızı çektikten sonra 1-2 sn beklemekte yarar var çünkü bazen aceleci davranıyoruz ve cağnım fotoğraflarımız bulanık çıkabiliyor. Ne zaman ne olacağını, bu telefonların bize nasıl oyunlar oynacağını bilemiyoruz, belki de unutulmaz bir anı yakalayabilecekken sırf bu yüzden yakalayamayabiliyoruz.

 

8.Temizlik önemli

Profesyonel fotoğrafçılar gibi korumaya dikkat ettiğimiz, kaplarında sakladığımız lenslerimiz yok belki de ancak bu demek değil ki sandviç yediğimiz parmaklarımızla telefonumuzu tutalım, kameramızı parmak izi yapalım. Farkında olmadan kameramızı kirletebilir ya da zarar verebiliriz bu nedenle telefonumuzun temizliğine dikkat etmemizde fayda var.

Summary
Yazı
Akıllı Telefonunuzla Harika Fotoğraflar Çekmenin 8 Yolu
Açıklama
En güzel, en etkileyici seyahat fotoğraflarının sadece profesyonel makinalarla, lenslerle çekileceğini söyleyen şehir efsanelerine kulaklarımızı tıkayarak başlayabiliriz mesela çekimlerimize.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.