Afrika’ya Gitmeden Önce Mutlaka Yapılması Gerekenler

Doğanın tüm harikalarını bir araya getirmeyi başarabilen bir kıta Afrika. Yemyeşil ormanlar, mavinin her tonunu barındıran göller, denizler, şelaleler, dünya gözüyle görülmesi gereken hayvanlar ve bitki türleri… Kültürüyle herkesi büyüleyebilecek bir gücü olan Afrika’ya gitmek zor değil fakat açıkça söylemeliyiz ki bu topraklarda yaşamak biraz zor. Gerek ilkimsel şartlar gerekse yaşam şartlarından dolayı Afrika’ya gitmeden önce yapmanız gerekenler var. Peki, bunlar nelerdir? İşte cevabı!

 

Aşıları Yaptırmak Şart

1

 

Afrika’ya gitmeden önce, virüslere karşı vücudunuzda bir kalkan oluşturmalısınız. “Hangi aşıları yaptırmalıyız, nereden bileceğiz?” diye düşünmenize bile gerek yok çünkü bunun için devletin ücretsiz olarak hizmet verdiği Seyahat Sağlığı Merkezleri var. Hangi ülkeye gideceğinizi işaretlemeniz yeterli, ardından yaptırmanız gereken aşılar ekranınıza gelecektir. Ayrıca bu merkezlerden telefonla randevu ya da bilgi almanız da mümkün.

 

Seyahat Sigortanızı Yaptırmayı İhmal Etmeyin

2

 

Nereye gittiğiniz önemli değil, seyahat sigortası mutlaka yaptırılması gereken bir şey. Havalimanındaki bavul kaybından, başınıza gelebilecek sağlık sorunlarına kadar pek çok şeyi kapsayan bu sigortayı yaptırmak ise oldukça kısa bir zamanınızı alacak. Fiyatlar ise ülkeden ülkeye, kalacağınız gün sayısına göre değişebiliyor ama küçük bir meblağ ödeyeceğinize emin olabilirsiniz.

 

İlaçlarınızı Yanınıza Almayı Unutmayın

3

 

Devamlı kullandığınız bir ilaç varsa mutlaka bavulunuza koymalısınız ama ağrı kesici, ateş düşürücü, aspirin, sinek ve böceklerden sizi koruyabilecek ilaçları da yanınızda bulundurmanızda fayda var. Bu sadece her duruma karşı alınabilecek bir önlem. Eğer evinizde bu tedbire karşı yanınıza alabileceğiniz ilaçlarınız yoksa mini bir eczane alışverişi yapmanız gerekecek.

 

Bavulunuzda Yer Açın

4

 

Afrika’da yapmamanız gereken bir şey varsa o da şebeke suyu ya da açık su içmemek. Bu nedenle yanınızda ne kadar ambalaj su götürürseniz yararınıza. Aynı şekilde yanınıza büsküvi, kraker gibi mini atıştırmalıklar da alabilirsiniz. Eğer kalacağınız yerin hijyenik şartları konusunda emin değilseniz minik bir nevresim takımı da yanınıza almanız gerekenlerden.

Summary
Yazı
Afrika’ya Gitmeden Önce Mutlaka Yapılması Gerekenler
Açıklama
Afrika’ya gitmek zor değil fakat bu topraklarda yaşamak biraz zor. Gerek ilkimsel şartlar gerekse yaşam şartlarından dolayı Afrika’ya gitmeden önce yapmanız gerekenler var. Peki, bunlar nelerdir?
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.