2016 Resmi Tatil Günleri & 5 Adımda Ekonomik Seyahat Rehberi

Sizin de arkadaş listenizde her hafta başka bir şehirde ya da başka bir ülkede check-in yapıp fotoğraf paylaşan, sanki hiçbir gününü bile pijamalarıyla televizyonun karşısında uzanarak geçirmiyormuş gibi bir izlenim yaratan insanlar var mı? Hadi tamam sürekli seyahat edecek enerjileri var diyelim, peki parayı nereden buluyorlar? “Uçak parası ayrı, oteli ayrı, yemesi içmesi ayrı… Bunlara can dayanmaz!” diye düşünüyorsanız şimdi o düşünceyi sakince yere bırakın ve bizi dinleyin. Bilmediğiniz şeyler var.

 

 • Dünya çapında uçak bileti promosyonu aramak

ekonomik-1

Bir kere ucuza seyahat etmek istiyorsanız her şeyden önce şunu bilmelisiniz ki uçak bileti promosyonlarını üniversite sınav sonuçlarınızı bekler gibi beklemeniz lazım. Her an bir havayolu firması promosyon duyurusu yapabilir ve sizin gibi diğer pusuda bekleyen seyahat simsarları bu biletleri ışık hızıyla tüketebilir. Tek isteğiniz “gezmek ve yalnızca gezmek” mi? O zaman hiç düşünmeden yılın birkaç ayının hafta sonlarına serpiştirdiğiniz uçak biletlerini anında cebe indirin. Hiç olmadı bir cumartesi sabahı kalkar Gaziantep’te katmer, Antakya’da künefe, Saraybosna’da (Ne de olsa vizesiz) börek yer gelirsiniz.  Bir de gideceğiniz ülkelerde hava yolu firmalarını da araştırın. Bazı firmaların uçak biletleri bazen akıl almak derecede uygun olabiliyor. Özellikle de kargo uçakları (bknz: Ryanair)… Bir bakmışsınız bir yerden bir yere 5 euro’ya uçmuşsunuz. Olmayan şey değil.

 

 • Gününüzü gecenizi iyi ayarlayın

ekonomik seyahat-3

Otelde kalacağınız zamanı minimuma indirmek için yolculuk zamanınızı iyi ayarlayın. Bir şehirden bir şehre geçerken yolculuğunuzu gece yapın ki uykunuzu yolda alabilesiniz. 1 gece 1 gecedir. Hem temiz hem de ucuz hostel bulmak zor değil. Her zaman filtrenizi fiyata göre yapın, daha sonra yorumları okuyun. Fotoğraflara kanmayın, genelde yanıltıcı olurlar.

 

 

 

 • Bayram seyran dönemlerini takip edin

ekonomik seyahat-4Bir memlekette bayram tatili varsa oraya gitmek o dönemde ucuzdur bunu unutmayın. Nasıl ki biz de Ramazan ya da Kurban Bayramı’nda insanlar akın akın tatili fırsat bilip yurt dışına çıkıyorsa, diğer ülkelerde de aynı şey geçerli. Bu da demek oluyor ki o ülkelerden gelen uçaklar boş dönmemek için bilet fiyatlarını düşürecek. Özellikle Türkiye’den vizesiz gidilen ülkelerin bayram dönemlerini kollarsanız hem pasaport ve vize parasız vermemiş olursunuz hem de ucuza uçmuş olursunuz.

 

 • Tur paketleri hiç de fena değil

ekonomik seyahat-5

“Turla mı gezelim yani?!” demeyin, önce dinleyin. Tur şirketleri havayolu firmalarıyla yaptıkları anlaşma gereği uçak biletlerini çok ucuza kapatırlar. Bazen sizin bilet bile bulamayacağınız fiyata onlar otel konaklamasının ve bazı gezilerin de dahil olduğu paketler çıkarırlar. Şöyle düşünün, siz bir fırsatçısınız (iyi manada) bu da bir fırsat. Bir taşla iki kuş vurarak uygun bir fiyata otel ve uçak bileti alıyorsunuz ve gittikten sonra istediğiniz gibi takılıyorsunuz. Rehberleri takip etmek gibi bir zorunluluk yoktur turlarda. Bu kadar da önyargılı olmayın canım.

 

 • Vizesiz gezin

Biliyoruz en zoru, en sinir bozucu tarafı budur bu işin. Vize başvurusu için toplanan belgeler, yapılan masraflar insanı hayattan soğutur. E o zaman siz de vizesiz gezin! Dünyada 96 ülke Türkiye’den vize istemiyor. Görülecek o kadar çok yer var ki seç seç beğen. Yakınlardan Belgrad, Üsküp, Saraybosna, Moskova, St. Petersburg uzaklarda Tayland (Şimdi Phuket sahillerinde olmak vardı!), Makoa, Arjantin, Brezilya ve daha neler neler… Tabii uzaklara gittikçe biraz bilet fiyatları artacak tabii. Ona diyecek bir şeyimiz yok. Siz bir yakınlardan başlayın da sonrasını sonra düşünürsünüz.

O zaman şimdiden planlarımızı yapmamız için 2016 resmi tatil günlerine hep birlikte bakalım :

2016-tatil-gunleri

 

Summary
Yazı
2016 Resmi Tatil Günleri & 5 Adımda Ekonomik Seyahat Rehberi
Açıklama
Sizin de arkadaş listenizde her hafta başka bir şehirde ya da başka bir ülkede check-in yapıp fotoğraf paylaşan, sanki hiçbir gününü bile pijamalarıyla televizyonun karşısında uzanarak geçirmiyormuş gibi bir izlenim yaratan insanlar var mı?
Yazar
Etiketler

“2016 Resmi Tatil Günleri & 5 Adımda Ekonomik Seyahat Rehberi” için 5 cevap

 1. Tayfun Yaşar diyor ki:

  Nasıl ucuz uçak bileti bulunacağı hakkında kısa bir yazı yazmanızı da bekliyoruz. Mesela promosyon nasıl takip edilir? Hangi linklere ne sıklıkla bakılır? En sık hangi dönemlerde bu linkler ziyaret edilir? Spesifik tarih-link ilişkisi içinde bir yazı bekliyoruz 🙂

  • admin diyor ki:

   Selamlar Tayfun,

   Geri bildirimlerin için teşekkürler. En kısa sürede yazıyor olacağım 🙂 ÇOk teşekkürler.

 2. Mehmet diyor ki:

  Evet yazılarınızı severek takip ediyorum bende merakla nereyi takip edeceğiz diye bekliyorum iyi günler

 3. Zeki Bayman diyor ki:

  Artık bende eşimle ekonomik gezip yurtiçi ve yurt dışında dolaşıp yaşamın ve görmenin nimetlerinden daha fazla faydalanmak istiyoruz.Sonuçta hayatta gezip gördüğünüz yanınıza kar kalıyor.Birde ekonomik olarak sonsuz kaynaklara sahip değiliz;fırsatları kovalamak gerekiyor.Takip etmeye devam edeceğiz.

 4. Protherm diyor ki:

  Çok faydalı bilgiler ama rusyaya vizesiz şuan gidiliyormu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.