Başarılı Sporcularıyla Ünlü Vizesiz Ülkeler

Hiç kuşkusuz ki spor “Azcık göbeğim çıktı, spor yapmam lazım.”dan çok daha fazlası. “Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.” diye boşuna demiş olamazlar ne de olsa. Spor yapınca vücut bir kendine geliyor, bundan da öte stres, zihin yorgunluğu uçup gidiyor. Hazır, bugün de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’yken, sporu sadece günlük bir rutin haline getirmekten ziyade spor için hayatını adamış vizesiz ülkelerin sporcularını bir inceleyelim, ne dersiniz?

 

Usain Bolt

running-track-2-1528273-639x426

 

Karayipler’in her adası ayrı güzel ama Jamaika, doğal güzelliklerinin yanında kültürüyle de dikkat çeken bir ülke.100 metre, 200 metre ve 4×100 metre bayrak yarışlarında olimpiyat rekorlarını elinde tutan kısa mesafe koşucusu Usian Bolt da bu topraklardan çıkma. 1986 doğumlu olan genç sporcunun şimdiden sayısız ödülü ama tek rakibi var; o da kendisi.

 

 

Lionel Messi

balls-1-1559541-639x426

Arjantin dansın vatanı ama bunun yanında dünyaca ünlü, başarılı ve yetenekli birçok futbolcunun da doğduğu yer. Henüz 21 yaşındayken FIFA’nın verdiği “Dünya Çapında Yılın Oyuncusu Ödülü”ne layık görünen ve şu anda Barcelona’da oynayan Lionel Messi, çoğu futbol otoritesi tarafından hala dünyanın en iyileri arasında gösteriliyor. Arjantinli olan ve dünyaya nam salan Maradona da Messi’yi “halefi” olarak gösteriyor. Daha ne olsun?

 

 

Anna Kournikova

tennis-ball-1437546-638x425

Tüm sporlar içerisinde tenise ayrı bir bağ ile bağlanan Rusya’da başarılı tenis oyuncularının çıkması işten bile değil. 90’larda ve 2000’lerin başında dünyada fırtınalar estiren, uğruna bilgisayar oyunları çıkan Anna Kournikova da bu isimlere en iyi örnek, hiç kuşkusuz. İlk ATP organizasyonuna henüz 9 yaşındayken katılan Kournikova, 14 yaşındayken “Federasyon Kupası’nda Maç Kazanan En Genç Oyuncu” ünvanını almaya hak kazandı.

 

 

Chad le Clos

swim-fan-1-1434271-640x480

“Zengin toprakların adresi Afrika’dan da başarılı bir sporcu çıkmaz mı?” dediğinizi duyar gibiyiz. Elbette ki çıkar. Güney Afrika Cumhuriyeti’nde doğan ve ülkeyi temsilen birçok madalya kazanan Chad le Clos, “İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları”nda 50 ve 100 metre kelebek stil yüzmede rekoru hala elinde tutmakta. Bu arada kendisinin henüz 1992 doğumlu olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

 

 

Hişam El Geruc

run-1310777-640x480

 

Bu seferki rotamız Kuzey Afrika’da bulunan Fas. 90’ların ortasından 2000’lerin ortasına kadar rakabet içinde olduğu biri bile olmayan Hişam El Gerus, 1500 ve 2000 metrede dünya şampiyonluğunun yanı sıra çifte Olimpiyat altın madalyalı bir atlet. El Geruc’un tüm zamanların en iyi orta mesafe koşucusu olarak görüldüğünü ise hemen paylaşalım.

 

 

BONUS: Çağla Büyükakçay

tennis-1466072-640x480

 

Bu listede adını tarihe yazdıran milli tenisçimiz Çağla Büyükakçay’a yer vermezsek olmazdı. Grand Slam Turnuvaları’nda tek bayanlarda ön eleme turu oynayan ve turu geçen ilk Türk tenisçi olan Büyükakçay, WTA İstanbul Cup’ta aldığı şampiyonluğun ardından” WTA Kadınlar Kategorisi”nde 82. sıraya yükselen ilk Türk oldu.

Summary
Yazı
Başarılı Sporcularıyla Ünlü Vizesiz Ülkeler
Açıklama
Hazır, bugün de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’yken, sporu sadece günlük bir rutin haline getirmekten ziyade spor için hayatını adamış vizesiz ülkelerin sporcularını bir inceleyelim, ne dersiniz?
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.